Prameny a historie léčby | St. Joseph Royal Regent Hotel
  • cs
  • en
  • de
  • ru

Pradávný Příběh Pramenů

Léčivé prameny

Karlovy Vary mají velmi vzácný přírodní zdroj – horké léčivé prameny. Ve městě jich vyvěrá celkem třináct, všechny mají velmi podobné složení, liší se pouze svou teplotou a tím pádem i obsahem CO2. Obecně platí, že chladnější prameny jsou projímavé, teplejší naopak tlumí trávení.

Díky svému jedinečnému složení fungují jako unikátní přírodní lék, který bez jakékoliv chemie pomáhá léčit především nemoci trávicího ústrojí. Základ karlovarské léčby pak tvoří jejich pravidelné popíjení – pitná kúra – kterou předepisuje vždy lékař na základě lékařského vyšetření.

V hotelu St. Joseph Royal Regent používáme karlovarskou minerální vodu také pro koupele a další procedury. Denní spotřeba minerální vody v hotelu je okolo 20 metrů krychlových a používá se zejména u vřídelních koupelí, uhličitých a rašelinových koupelí, irigací dásní a dalších.

Historie karlovarského léčení

13. století

Údolí, kde vtékaly horké prameny do řeky Ohře bylo úzké a skalnaté a místní obyvatelé sem přicházeli počátkem 13. století, aby nalámali zvláštní kámen, který se od nepaměti usazoval v blízkosti horkých pramenů. Z něj pak pálili vápno a dostávali tak vzácný materiál pro kamenné stavby.

Počátek 15. století

Karlovy Vary se vyvíjely jako otevřené lázeňské město bez opevnění. Zvláštní postavení města potvrzuje i privilegium o klidu a zákazu nošení zbraní ve městě. Od počátku století se město pojí s lázeňstvím, známost Karlvých Varů jako lázní pronikla do zahraničí již v 2. polovině 15. století.

1522

Do roku 1522 se horké prameny používaly pouze ke koupelím. Prastará metoda využití pramenů spočívala v tom, že se pacient v léčivých pramenech denně koupal až 12 hodin. Lékaři byli přesvědčeni, že je nutné narušit pokožku, aby škodlivé látky mohly ven z těla.

17. století

V 17. století začala pitná léčba převažovat nad koupelemi a vyústila až v extrémy, kde se kolem roku 1750 popíjelo 50-70 koflíků vody denně! Ještě v 17. století neměly Karlovy Vary takovou váhu jako okolní královská města Loket a Ostrov, v 2. polovině století však docházelo k velkému rozvoji.

1718

Jako zásadní akt se jeví výsada udělená městu Karlovy Vary císařem Karlem VI. z roku 1718, v níž je zapovězeno odesílání (tedy vývoz) karlovarské vody mimo město. To podnítilo návštěvnost lázní a do Varů začalo přijíždět se léčit mnoho osobností z řad vysoké a bohaté šlechty.

1759

Velký požár, při kterém shořelo 224 domů, celkem třetina tehdejší zástavby, včetně městské věže a radnice. Po požáru z města také zmizely dřevěné žlaby, které doposud rozváděly vřídelní vodu do soukromých domů. Místo nových domů se stavěly veřejné lázně.

1859

Vídeňský profesor Josef Seegen během několikaletého testování na pacientech prokázal, že pití karlovarské minerální vody snižuje hladinu cukru v krvi. Když pak svůj výzkum publikoval v odborných časopisech po celém světě, všichni lékaři začali posílat cukrovkáře na léčbu do Varů.

1870

Nastává zlatý věk lázeňství Karlových Varů, v němž vznikly skutečně moderní Karlovy Vary, jejichž duch je částečně zachován dodnes. Město bylo napojeno na evropskou železniční síť, čímž se významně zvedl počet lázeňských hostů.

1918

Po první světové válce významně poklesla návštěvnost, válka také zastavila rozkvět města. První světová válka byla koncem tzv. starých dobrých časů spjatých s duchem rakousko-uherské monarchie. Po válce už nikdy Vary nedosáhly návštěvnosti jako před ní.

1938

V říjnu 1938, po Mnichovské dohodě a návštěvě říšského vůdce Adolfa Hitlera u Vřídla, byly Karlovy Vary obsazeny německým vojskem a jako součást tzv. Sudetské župy připojeny k velkoněmecké říši. Koncem války bylo město celkem třikrát bombardováno.

1989

Rok 1989 se stal počátkem nové nadějné éry svobodného rozvíjení lázeňství, kultury, cestovního ruchu a podnikatelských aktivit v údolí Vřídla na soutoku Teplé s Ohří. Od této doby návštěvnost lázní znovu roste a vracejí se také turisté ze Západu.

2010

Od roku 2010 na bohatou lázeňskou tradici navazuje hotel St.Joseph ROYAL REGENT, který ve své svěží, pro Karlovy Vary zcela atypické formě, nabízí svým hostům široké spektrum vysoce nadstandardních služeb v kategorii first class superior.

Jste v Karlových Varech?

Karlovy Vary nabízejí mnohem více a díky moderním technologiím je můžete poznat blíž přímo na procházkách městem. Doporučujeme stáhnout si praktickou aplikaci Karlovy Vary pro operační systémy Android a iOS.

Aplikace Karlovy Vary je mobilní turistický průvodce, kde najdete spoustu zajímavých informací o městě či jeho památkách. Součástí aplikace je interaktivní mapa, na které jsou vyznačena zajímavá místa v Karlových Varech (prameny, kolonády, rozhledny, kostely apod.) a nechybí ani tipy na výlety v okolí Karlových Varů.

Aplikace pro iOS

Aplikace Karlovy Vary pro mobily iPhone a tablety iPad (zdarma, velikost 20 MB)

Aplikace pro Android

Aplikace Karlovy Vary pro mobily a tablety Google Android (zdarma, velikost 17 MB)

Který komfort vyhovuje Vám?

Pin It on Pinterest