• cs
  • en
  • ru

Kolonády Kolem do Kola

Město a kolonády

Karlovy Vary jsou světoznámé lázně s více než pětisetletou tradicí. Byly založeny českým králem a římským císařem Karlem IV. Rušné ulice a kolonády jsou obklopeny tichými zalesněnými kopci, které jsou protkány sítí pěších a cyklistických stezek. Zdejší lázeňství je založené na jedinečném přírodním léčivém zdroji – horkých minerálních pramenech.

menších pramenů

hlavních pramenů

kolonád

Karlovarské kolonády

Tyto unikátní stavby charakteristické dlouhými sloupořadími jsou neodmyslitelným symbolem Karlových Varů, které díky nim získaly přízvisko „město kolonád“. Účelem jejich vybudování bylo zastřešení vývěrů léčivých pramenů, aby z nich lázeňští hosté mohli pít blahodárnou vodu nezávisle na počasí, za stálé chůze a přímo u zdroje, tak je totiž pitná kúra nejefektivnější. Procházka po kolonádě zároveň byla už od počátku významnou společenskou událostí.
Kouzlo kolonád přetrvalo z dávných dob do dneška, kdy sem za léčivými prameny a geniem loci jezdí turisté z celého světa. V Karlových Varech je celkem 5 kolonád, z nichž každá má svůj vlastní příběh. Například Tržní kolonáda byla původně vybudovaná na 5 let a přitom v roce 2003 oslavila sto let. Nejstarší Mlýnská kolonáda z roku 1871 po dostavění čelila kritice, že připomíná záhony s mrkví… A dnes je to jedna z nejobdivuhodnějších staveb města!

Historie města Karlovy Vary

Založení

Karlovy Vary sice nemají zakládací listinu, nicméně historická fakta napovídají, že jejich založení spadá do roku 1349. Horké prameny na místě dnešních Karlových Varů znali lidé již v pravěku. Ještě před založením lázní roku 1349 existovala nedaleko lesní osada Obora s románským kostelem sv. Linharta.
Podle pověsti objevil karlovarské léčivé prameny český král Karel IV. při lovu na jelena. Přikázal u nich založit lázně a těm roku 1370 udělil práva královského města. Traduje se, že prvními obyvateli lázní byli vesničané z Obory, jimž král přikázal přestěhovat k prameni Vřídlu svá stavení a pečovat o lázeňské hosty.

Středověk

Středověk byl v historii karlovarské léčby ve znamení velmi dlouhých koupelí v teplé vodě. Pít vodu se lidé báli, neboť se domnívali, že jim v žaludku naroste kámen, jehož usazeniny viděli u pramenů. Tehdejší medicína věřila, že se koupelemi z těla vyplavují choroboplodné zárodky všech nemocí, zejména pak onemocnění pohybového a zažívacího ústrojí.
Pitná kúra se ujala až po roce 1522 vlivem karlovarského lékaře Wenzela Payera a poté Johanna Stephana Strobelbergera. Po roce 1760 ji zdokonalil doktor David Becher, zakladatel moderních léčebných postupů.

Vřídlo

Termální pramen Vřídlo je největší přírodní raritou Karlových Varů, jež nemá obdobu na evropském kontinentu. Nejbližší horká zřídla vulkanického původu a stejných vlastností jako Vřídlo se nacházejí až na Islandu. Pramen Vřídlo má teplotu 73 stupňů Celsia, vyvěrá z hloubky 3 km a jeho vydatnost činí 2000 litrů za minutu.

Slavní hosté

Zcela prvním a hned veleslavným hostem Karlových Varů byl jejich zakladatel, český král a římsko-německý císař Karel IV. Pobýval u Vřídla celkem třikrát a jeho návštěvy zahájily šest století trvající příliv miliónů lázeňských hostů.

Kdybychom sestavili pomyslnou hitparádu nejpopulárnějších karlovarských návštěvníků, pak by na jejím prvním místě suverénně kraloval německý básník Johann Wolfgang von Goethe. Goethe si Karlovy Vary a jejich okolí doslova zamiloval. Známý je jeho výrok, že by chtěl a mohl žít jen v Římě, Výmaru a Karlových Varech.

Druhým nejpopulárnějším karlovarským hostem byl bezesporu ruský car Petr Veliký. Přijel sice jen dvakrát (l7ll a l7l2), nicméně o jeho slavných činech během karlovarských pobytů se dodnes vyprávějí obdivné legendy.

Jste v Karlových Varech?

Karlovy Vary nabízejí mnohem více a díky moderním technologiím je můžete poznat blíž přímo na procházkách městem. Doporučujeme stáhnout si praktickou aplikaci Karlovy Vary pro operační systémy Android a iOS.

Aplikace Karlovy Vary je mobilní turistický průvodce, kde najdete spoustu zajímavých informací o městě či jeho památkách. Součástí aplikace je interaktivní mapa, na které jsou vyznačena zajímavá místa v Karlových Varech (prameny, kolonády, rozhledny, kostely apod.) a nechybí ani tipy na výlety v okolí Karlových Varů.

Aplikace pro iOS

Aplikace Karlovy Vary pro mobily iPhone a tablety iPad (zdarma, velikost 20 MB)

Aplikace pro Android

Aplikace Karlovy Vary pro mobily a tablety Google Android (zdarma, velikost 17 MB)

Který komfort vyhovuje Vám?

Pin It on Pinterest